Kształcąc się w naszej trzyletniej szkole branżowej I stopnia na kierunku blacharz samochodowy uzyskasz kwalifikacje MOT.01 Diagnozowanie i naprawa nadwozi pojazdów samochodowych.
Charakterystyka zawodu blacharz samochodowy
Na obecnym etapie rozwoju techniki wykonywanie tego zawodu wymaga wiadomości teoretycznych i umiejętności praktycznych z różnych dziedzin, w tym organizacji i technologii produkcji pojazdów samochodowych.
Do głównych zadań zawodowych blacharza samochodowego należy ręczna lub ręczno-maszynowa obróbka metali, naprawa uszkodzeń i odbudowa nadwozi samochodowych, diagnostyka oraz konserwacja nadwozi pojazdów samochodowych.
Typowymi pracami wykonywanymi przez blacharza samochodowego są:
- planowanie, przygotowanie, dobór materiałów, półfabrykatów i narzędzi do naprawy nadwozi pojazdów samochodowych
- ocena, określenie stopnia zużycia i określenie stanu technicznego elementów nadwozi pojazdów samochodowych,,
- dobór metod, materiałów, przygotowanie elementów i wykonywanie zabezpieczeń antykorozyjnych nadwozi pojazdów samochodowych,
- montaż nadwozi na liniach produkcyjnych,
- wykonywanie prototypowych części nadwozia ręcznie lub na maszynach do obróbki plastycznej,
- kontrola jakości stanu nadwozia po naprawie,
- montaż i naprawa elementów nadwozia z zastosowaniem takich urządzeń, jak: spotter blacharski, spawarka MIG/MAG, lutospawarka, zgrzewarka, urządzenie do cięcia plazmą itp.
Kandydat do zawodublacharz samochodowy powinien charakteryzować się: zainteresowaniami i zdolnościami technicznymi, zdolnościami manualnymi oraz starannością i dokładnością w wykonywaniu pracy, wyobraźnią przestrzenną, zdolnością koncentracji uwagi, odpowiedzialnością, niezależnością i samodzielnością w działaniu, wytrwałością i cierpliwością w realizacji powierzonych zadań, dobrą koordynacją wzrokowo-ruchową, a także zainteresowaniami motoryzacyjnymi.
Praca blacharza samochodowego z reguły nie wymaga znacznego wysiłku fizycznego, jednak wymaga dobrej ogólnej sprawności fizycznej.
Osiągnięte w procesie kształcenia kwalifikacje zawodowe umożliwiają absolwentowi prowadzenie działalności gospodarczej oraz podjęcie pracy między innymi w:
- przedsiębiorstwach transportu samochodowego,
- zakładach produkcyjnych i naprawczych,
- salonach samochodowych i stacjach obsługi,
- hurtowniach i sklepach części zamiennych.
Szkolnictwo zawodowe jest doskonałym sposobem na odnalezienie się na rynku pracy. Naucz się fachu, a nie będziesz miał problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Zapraszamy !